Dziś postanowiłam zrobić tag, z którym jeszcze nie spotkałam się na polskich blogach. Widziałam dwie wersje tego tagu za granicą, ale zdecydowałam się wybrać ten stworzony przez amerykańskiego booktubera -The Secret Stacks.  Chodzi o Olympic Book Tag (jego film tutaj). flaga_olimpijskaW związku z Igrzyskami w Rio (które wczoraj się skończyły 🙂 ) postanowiłam przetłumaczyć ten tag na język polski i zrobić go na swoim blogu. Także zaczynamy !!!

Pytanie #1 : Ceremonia Otwarcia : Książka z niewiarygodnym rozpoczęciem.

Taką książka jest moim zdaniem „Złodziejka książek”. Już sam prolog jest niezwykły i zapowiada, że zaczynamy lekturę naprawdę wyjątkowej książki.

Pytanie #2 : Igrzyska : Twoje ulubione fikcyjne zawody/turniej?

Jedyne, co mi przychodzi do głowy to Igrzyska Śmierci z książek Suzanne Collins. Nie są to moje ulubione, zważywszy na to, na czym polegały, ale na pewno są to jedne z lepiej przedstawionych w literaturze zmagań.

Pytanie #3 : Początki : Nowożytne igrzyska olimpijskie bazują na oryginalnych greckich zawodach – Twoja ulubiona książka oparta na klasyce.

Do tej odpowiedzi wybrałam „Dwór cierni i róż” Sary J. Maas – cała powieść jest oparta na baśni o Pięknej i Bestii, co czyni ją naprawdę wyjątkową.

Pytanie #4 : Odwieczny Ogień : Para książkowa, w którą nie przestaniesz wierzyć nawet jeśli po przeczytaniu książki jest jasne, że nie będą nigdy razem.

Chaol i Celaena z serii „Szklany tron” . Jestem wielką fanką tej dwójki razem i nie potrafię zrozumieć decyzji autorki o ich rozdzieleniu. Niestety, nie mam już praktycznie żadnej nadziei… Teraz jest Rowan (tak, nie lubię go) #TeamChaolForever

olimp1

Pytanie #5 : Gimnastyka : Książka, która ma tyle zwrotów akcji, że aż kręci Ci się w głowie (w pozytywny sposób)

Dużo zwrotów akcji było w serii „Engelsfors” Matsa Strandberga i Sary B. Elfgren. Zarówno „Krąg”, jaki i „Ogień” były wypełnione niespodziewanymi wydarzeniami. Autorzy nie bali się zabić niektórych bohaterów, aby zapewnić pasjonującą lekturę. Trzecia część – „Klucz” nie jest już taka dobra, ale cała seria razem wypada niezwykle pozytywnie.

Pytanie #6 : Kontrowersyjna ocena : Książka, o której masz zupełnie inną opinię niż większość osób.

Nie jestem fanką twórczości pani Hoover, a więc nie lubię ani „Hopeless”, ani „Maybe Someday”, ani „Ugly Love”. Te książki do mnie po prostu nie trafiają i nie jestem w stanie zrozumieć ich fenomenu.

Pytanie #7 : Siatkówka plażowa : Twój ulubiony fikcyjny duet.

Will i Halt z serii „Zwiadowcy” Johna Flanagana. Uwielbiam ich przyjacielską relację, to, jak znają siebie nawzajem i ten ich humor… Po prostu ich kocham 🙂

Pytanie #8 : Podnoszenie ciężarów : Najgrubsza książka na Twojej półce.

„Sześć światów Hain” Ursuli LeGuin, piękne wydanie w twardej oprawie. Ta książka była nagrodą w konkursie i jeszcze jej nie przeczytałam. Pod względem liczby stron nie jest najgrubsza („Stracie królów” w tej dziedzinie wygrywa), ale najbardziej okazale się prezentuje.

Pytanie #9 : (Twój ulubiony sport olimpijski – pływanie) : Książka, którą przeczytałeś w rekordowej szybkości.

Ostatnio w rekordowej szybkości przeczytałam „Kasację” – thriller prawniczy Remigiusza Mroza. Bardzo wciągnęła mnie akcja tej książki i nie byłam w stanie się od niej oderwać. Czytałam ją może ze dwa dni.

Pytanie #10 : Pływanie synchroniczne : Seria książek, którą nie wiesz sam czemu kontynuujesz.

Seria „Szklany tron” Sary J Maas. Bardzo podobały mi się dwa pierwsze tomy serii, jednak trzeci w ogóle do mnie nie trafił. Jednak kontynuowałam tę serię i na dobrą sprawę nawet nie wiem, czemu. Chyba przy tej serii trzyma mnie wątek Manon, który jest po prostu cudowny 🙂

olimp2

Pytanie #11 : Udręczony fan : Fikcyjna rodzina, grupa, naród, organizacja z którą jesteś emocjonalnie związany, mimo że wiele razy złamała Ci serce.

Podobnie jak twórca tagu, wybieram do tej kategorii rodzinę Starków z „Gry o tron” Geogre’a R. R. Martina. Mimo ich wielu okropnych w skutkach decyzji, dalej uwielbiam tę rodzinę i wierzę, że uda im się przetrwać (przynajmniej tym, którzy jeszcze żyją)

Pytanie #12 : Ceremonia zamknięcia : Książka, której zakończenie całkowicie Cię zszokowało.

Całkowicie zszokowało mnie zakończenie” A Court of Mist and Fury”. Dalej nie rozumiem, czemu to już się skończyło. Jak mam żyć…..?

Pytanie #13 : Sztafeta : Czas na nominacje.

Do zrobienia tego tagu nominuję wszystkich, którym się on podoba  🙂 Jeśli go zrobicie, podlinkujcie mi w komentarzach, chętnie zobaczę Wasze odpowiedzi.